טיפול במערכת קירור

טיפול במערכת קירור

מהי מערכת קירור? וכיצד היא קשורה אל עולם המחשבים? אם ישנה תקלה במחשב הנייד – מקבוק או הנייח – איימק, מק מיני שלכם, אם הוא אינו נדלק, איטי במיוחד או לא נטען – ייתכן וישנה בעיה במערכות הקירור של הלפטופ.

אבל מה צריך לדעת על מערכות קירור באופן כללי?

בכל הנוגע למערכות אלה, חשוב להבין כי תפקיד מערכת הקירור הוא לשמור על טמפרטורה קרירה במחשב, בעוד שחום חיצוני או פנימי שנוצר עקב עבודה ממושכת – עלול לפגוע בתפקוד המחשב, ואף להשבית אותו לחלוטין!

בשל כך, טיפול במערכת קירור נחוץ בדרך כלל במחשבים שנחשפו לחום גבוה, וזאת בשל שימוש שאינו זהיר או בשל חשיפה למקורות חום. ניתן לומר כי מערכת הקירור נועדה לפזר את החום שנאגר בכל מכשיר אלקטרוני, בעוד שתמיד מומלץ להניח את המחשב במקום בו טמפרטורת החדר קרירה יחסית. פעולה זאת תעזור להאריך את חייו.

כיצד בנויה מערכת הקירור?

מערכת קירור בנויה מסדרה של מנגנונים שנועדו לקרר את המחשב, בעוד שבאמצעות אוורור חלקיו החמים של הלפטופ – היא מסייעת להקטין את הפרשי הטמפרטורות. מערכות אלה מקררות את המחשב  בזמן הפעילות, ובכך מאפשרת האטה בחימום של החלקים השונים בלפטופ.

במחשבים ניידים, מותקנת מערכת קירור חכמה אשר נועדה להוריד את הטמפרטורה בכל חלקי המחשב באמצעות חריצי קירור, מאווררים שמפזרים את החום, באמצעות ספק כוח תקין, כרטיס גרפי ושאר אמצעים –  ניתן לשמור על הלפטופ תקין ועובד.

חשוב לדעת כי בין הפעולות השונות שמבצעת מערכת קירור, נעשה גם 'תיווך תרמי', וזאת באמצעות חומר המשפר את המוליכות הטרמית במחשב.

איך נדע שהמחשב התחמם?

מי שהמחשב שלו התחמם, ירגיש זאת באופן מידי וגם זאת בשל תקלות שונות שיקרו במחשב. התחממות יתר תגרום למסך כבוי, לאטיות בזמן העבודה, תקלת תוכנה שונות  ובעיות גרפיות. הסיבות להתחממות נובעות, כפי שהזכרנו, מחשיפה מוגברת למקורות חום, אבל גם מתקלות חומרה כמו תקלה במערכות קירור או מאווררים תקולים .

נוסף לכך, במידה והמחשב לא נוקה זמן רב מאבק, עלולים אותם רכיבים להינזק, כמו גם שעומס של לכלוך ואבק – יובילו לתקלות כאלה או אחרות.

כיצד בודקים את החום שנוצר בכלי העבודה?

כל כלי עבודה או מכשיר אלקטרוני וחשמלי, עלול להתחמם. בכך, מערכות קירור ניתן למצוא גם במזגנים, בתנורים ובשאר מוצרים אלקטרוניים. כדי לבחון את רמת החום, ניתן לבצע בדיקת טמפרטורה מקצועית באמצעות מומחים וצוות טכנאים העובדים במעבדות תיקון מחשבים. את הבדיקה מבצעים לרוב בחינם, בעוד שבמידה ומתגלה חום גבוה במיוחד – תידרש החלפה של רכיבים ותיקון. 

חשוב לדעת! מי שירצה לבצע בדיקת טמפרטורה לבד, יוכל להוריד תוכנה לבדיקת טמפרטורת המחשב, בעוד שישנן מספר תוכנות שניתן למצוא ברשת. בכך תוכלו לדעת אם התקלות שנוצרו נגרמו עקב חום, או שמדובר בתקלה אחרת.

האם אפשר לתקן מחשב שהתחמם במעבדת שירות שלנו?

בהחלט! אצלנו במעבדת אגס נגוס מציעים בדיקה בחינם לפניי תיקון, אנחנו מומחים בתיקון לפטופ מסוגים שונים.

אנחנו נוכל לספק לכם הדרכה או טיפים לשמירה על טמפרטורות נמוכות, אצלנו ניתן לקבל שירותי שליחות ואיסוף המחשב, כמו גם בדיקה בחינם ואבחון מקצועי.

בין הבדיקות שמבוצעות על ידי המומחים שלנו, נעשות בדיקות מערכת קירור, המחשב ייבדק בעוד שהמומחים ישימו לב על התחממות יתר. הסימנים כמו הפסקת עבודה בפתאומיות, מחשב לא נדלק, חום שיוצא מהמכשיר ושאר סימנים: יעידו כי יכול להיות ומדובר בבעיה במערכות קירור.

במידה וישנו הרס של רכיבים או חלקים בלפטופ, המעבדה תוכל לספק חלפים מתאימים וכל זאת תחת שירות מהיר, ומחיר נוח – כולם יספקו עבורכם את השירות הטוב ביותר.

כיצד יתבצע התיקון?

בזמן שהטכנאים המומחים מבצעים תיקון, הם בראשית מבצעים דיאגנוסטיקה (אבחון מקצועי) למחשבים ניידים, בעת הצורך המומחים ינקו את המאורר, ימרחו משחה טרמית על השבבים שהתחממו וימדדו שוב את חום המחשב, וזאת לאחר הטיפול הראשוני.

בכך, במידה והמאוורר תקול, יצטרכו הטכנאים להחליף לאחד אחר שנועד להחזיר את המחשב למצב תקין. אצלנו במעבדת אגס נגוס מלאי חלפים זמין לשירותכם.

עוד כדאי להבין כי לעיתים ניקוי אבק ו טיפול מונע במערכת קירור תסייע לשמור על המחשב במצב תקין. אנו תמיד ממליצים לבצע טיפול מקצועי ובכך לטפל בלפטופ באופן יסודי.

כיצד שומרים על המחשב?

כדי לשמור על מחשב נייח או לפטופ מכל סוג, מומלץ להקפיד לעבוד על המחשב במקומות קרירים כמו בחדר שהטמפרטורה שבו הינה בין 10 ל- 35 מעלות.

עוד חשוב לא להותיר את המחשב במכונית בימים חמים, ולדאוג כי מערכת הקירור והמאווררים לא יהיו חסומים על ידי קיר או חפץ כבד אחר, וזאת כדי שתהיה עבודת סירקולציה תקינה.

נוסף לכך, מומלץ מידי יום לנקות אבק חיצוני שהצטבר בחלקים של המחשב, בעוד שיש לנקות את שולחן העבודה מאבק כדי להאריך את חיי המחשב.

חשוב להבין כי מערכות קירור עלולות להיפגם גם במחשבים וגם בשאר מכשירים אלקטרוניים. לכן העצות והטיפים הטובים שנתנו, נוגעים גם לחפצים אחרים אלקטרוניים עליהם יש לשמור מהתחממות יתר.

לסיכום, מרבית התקלות שאנו שמים לב אליהם המתרחשות במחשבים ניידים או נייחים, קורות עקב חשיפה לטמפרטורה גבוהה. בשל כך יש תמיד לפנות אל מומחים כדי לבצע בדיקה, תוך קבלת טיפול מהיר ואפקטיבי שישפר את העבודה ואף יאריך את חייו של המחשב. בכך תוכלו לחזור לשגרה כמה שיותר מוקדם, ולעבוד בכיף ללא תקלות – במשך כל שעות היממה!