תיקון לוחות אם ברמת רכיב

תיקון לוחות אם ברמת רכיב

מה זה לוח אם? מדוע הוא מתקלקל? וכיצד מתקנים אותו במידה והוא תקול? אם יש לכם מחשב נייד או נייח – חשוב שתכירו את אחד הרכיבים החשובים ביותר במחשב הלוא הוא: לוח האם.

מי שרכש לפטופ או מחשב מכל סוג, יודע כי לעיתים עלולות להתרחש במכשיר תקלות כאלה ואחרות. בכך, בזמן שישנה תקלה במחשב (כאשר מדובר על תקלה שמשבשת ומעכבת את מהלך העבודה), רבים מחפשים מעבדה טובה לתיקון מחשבים.

אנשי המקצוע המומחים בתיקון מחשבים, יוכלו לאבחן את הבעיה, להבין ממה היא נובעת וכיצד יתרחש התיקון.

ואכן, בכל הנוגע לתקלות שעלולות לפקוד את הלפטופ – תקלות בלוח אם הן מבין הנפוצות ביותר. אבל מה זה הלוח הזה? וכיצד מתקנים אותו?

קווים לדמותו של לוח אם

לוח אם הוא מעגל מודפס שנמצא במכשירים אלקטרוניים, בעוד שמדובר במשטח שנחשב מרכזי וחיוני במיוחד לפעולות המחשב. הלוח, משובץ ברכיבים שונים, והוא מכיל כרטיסים ורכיבים, כגון: כרטיס קול, כרטיס רשת, יחידת עיבוד גרפי וכדומה. כלל רכיבים אלה הם שמספקים את רוב הפעולות במחשב. לכן, אם ישנה תקלה באחד הרכיבים – חשוב לקחת את הלפטופ לתיקון במעבדה.

לוח אם מתבסס על ערכת שבבים אשר מגשרת בין רכיבים שונים לבין המחשב. הלוח מכיל גם רכיבים אלקטרוניים, שתפקידם להסדיר מתחים ולהסדיר את התקשורת של המחשב עם הרכיבים השונים. בכך, אם יש תקלה באחד הרכיבים – ייתכן כי המחשב יזדקק לתיקון מקצועי.

בקיצור, ניתן לומר כי לוח האם במחשב, הוא אחד מהאלמנטים החשובים ביותר שישנם והוא זה אשר מפעיל את כל הרכיבים במכשיר. בכך, במידה והוא מתקלקל, רבים מוצאים כי ישנו קושי רב להפעיל ולהשתמש במחשב, בעוד שבמקרה כזה יש לאבחן את התקלה ולהבין ממה היא נובעת.

אילו תקלות יכולות להתרחש בלוח האם?

אם יש לכם לפטופ או מחשב מכל סוג, תוכלו לנסות ולזהות תקלות בלוח, כמו כאלה אשר מונעות מהמחשב להידלק. ישנם מקרים בהם חיבור תקול של המחשב מונע חיבור אל מכשירים אחרים, או שורף את הלוח.

נוסף לכך, מי שלא ינקה בכל כמה שנים את המאוורר של המחשב הנייח או הנייד – יוכל להיתקל בתקלות בלוח האם. בעוד שמים, לחות, או חום: עלולים לפגוע באלמנט זה.

איך מתקנים לוח אם?

חשוב לדעת כי לפני שאתם מתקנים את הלוח או מוסרים אותו לטיפול, כדאי לקבל אבחנה מהמומחים, כמו גם הצעת מחיר אותה תקבלו לפני התיקון. מי שייעזר במומחים, רצוי  שיבחר מעבדה זמינה בכל שעות היום, אשר יכולה לאבחן את הבעיה במהירות. כדי לתקן את הלוח, נעשית החלפת רכיבים בעת הצורך, או החלפת שבבים וזאת בהתאם לתקלה שאירועה ולתוצאות האבחון.

בזמן שאתם בוחרים את המומחים בתיקון כזה או אחר, שימו לב כי נעשה שימוש ברכיבים איכותיים וכי אתם מקבלים מהמעבדה אחריות של 3 חודשי אחריות על התיקון. במידה ותחשבו לתקן לבד את הלוח, מאוד לא מומלץ לנסות זאת, ואפילו לא בעצמאות קבלת הדרכה דרך סרטונים ומאמרים. מאוד לא רצוי לנסות לתקן תקלות לבד, כדי לא לפגוע בלפטופ או לגרום לנזק נוסף.

חשוב לדעת! תיקון מחשב מקצועי ועם אחריות, הוא הדבר הנכון ביותר שיש לעשות, וזאת משום שפתיחת לפטופ ותיקון שלא נעשה בידיים מיומנות – עלול להסב נזק גדול יותר למחשב. לכן יש תמיד להיעזר במומחים.

בזמן שמתקנים את הלוח, המומחים שלנו מבצעים כמה פעולות חשובות, כגון:

 • ביצוע דיאגנוסטיקה מק עבור הלקוח – אבחון שנועד כדי להבין מהן התקלות בלפטופ וכיצד אפשר לפעול כדי לתקנן.
 • החלפת שבבים גרפיים למחשבי מק – במידה ויש צורך להחליף שבבים צוות המעבדה מסביר זאת ללקוח, תוך קבלת אישור תיקון והחלפה.
 • החלפת רכבי SMD  למחשבי מקינטוש– החלפת רכיבים אלקטרונים של הלוח, מיקרוצ'יפים קנטים בעזרת הלחמות. רכיבי SMD הם רוב הרכבים של הלוח, ריבועים קטנים ורב-צבעים ומלבנים בצבעים אפורים ושחורים הנמצאים משני צידי ה PCB.
 • החלפת שבב גרפי למחשבי אפל – מה שעוזר מאד להחזיר את המק למצב תקין.
 • תיקון קצרים בלוח האם של מקבוק, איימק ומק מיני – דבר הכרחי בתיקון לוח אם.

כמה עולה תיקון כזה?

אחד החששות שעולים בפני לקוחות בזמן שהם זקוקים לתיקון המחשב, נוגעים לעלויות אותן יש לשלם בזמן שמבצעים את התיקון. לקוח מתלבט לעיתים לגבי תיקון, תוך שהוא שוקל לרכוש לפטופ חדש.

מי שיש לו מחשבים מסוג מק יודע כי עלותו של מחשב כזה, אינה זולה, לכן תיקון הוא דבר משתלם. אבל בכל מקרה תיקון של לוח אם במידה וניתן יותר משתלם מהחלפת של הלוח. המחיר תיקון תלוי במורכבות של התיקון.

כיצד בוחרים מעבדה?

כדי לבחור במעבדה הטובה והמקצועית ביותר, אך גם כזאת שתקנה לכם מחיר נוח: בצעו השוואת מחירים בין כמה וכמה נותני שירות ובחרו את הטוב ביותר, אך גם כזה שיכול לספק לכם עלות נוחה של רכיבים.

במעבדה שלנו אגס נגוס ניתן למצוא את כלל התיקונים הדרושים עבור מחשב נייד ותקלות בלוח האם. בעוד שאנו מציעים:

 • אבחון מהיר ושליחת הצעת ממחיר נוחה ללקוח במהירות.
 • פתרון בעיות לוח אם והחלפת רכיבים בעת הצורך.
 • החלפת שבבים גרפיים למחשב נייד.
 • החלפת ערכת שבבים.
 • תיקוני קצרים בלוח אם.
 • תיקון מחשב מלחות מים וקורוזיה.
 • סיוע בתיקון והחלפת חיבורי מקלדת, שקעי טעינה, סוללות ועוד.
 • תיקון מהיר ונוח שכולל חלפים זמנים במלאי.

התיקונים שלנו נעשים עד רמת הרכיב, בעוד שאנו מתקנים לוחות אם ברמת רכיב, כמו גם מתקנים לוחות כאלה בצורה יסודית, תוך מתן אחריות ללקוח. כאשר אתם בוחרים מעבדה, שימו לב כי היא מציעה אחריות של 3 חודשים לפחות על תיקונים ועל רכיבים.  בכך תוכלו להבטיח כי בכל תקלה, יינתן לכם מענה מקצועי.

לסיכום, כדי לתקן את המחשב ולהחזיר אותו לשימוש, יש לבצע תיקון לוחות אם ברמת רכיב, רק אצל המומחים, בעוד שהטכנאים שלנו יספקו לכם את כל המידע החשוב. בכך תוכלו לחזור במהירות לעבודה ומכאן ליהנות ממחשב תקין, עובד וכזה שיחזיק מעמד לאורך זמן.